یکشنبه 19 آذر 1402
امام زاده حسن رضا (ع)
امام مهدی (ع)
طرح جدید
معرفی کوتاه

ما می خواهیم در پناه این بقاع متبرکه ، مردم در آرامش زندگی کنند            ( حضرت امام  ره )

 

عزیزانی که تمایل دارند در طرح توسعه عمرانی بقعه متبرکه امام زاده حسن رضا (ع) مشارکت نمایند

می توانند وجه نقدی خود را به شماره حساب  335389880  بانک کشاورزی شعبه آلشرود واریز فرمایند.

 


معرفی کوتاه :

امام زاده حسن رضا (ع) نام آرامگاهی در محله کچه ده (کچلده) نور است. آن گونه که از کتیبه آن بر می آید، از پسران امام موسی کاظم (ع) و ازبرادران امام هشتم شیعیان جهان علی ابن موسی الرضا(ع) است.

تاریخچه بقعه :
بقعه امام زاده رضا مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان نور، بخش چمستان، روستای کچل ده واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۸۴۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
بنای بقعه اصلی شامل ساختمان هشت گوش بزرگ و مستحکمی با دیوارهای قطور است و فضای درونی آن تقریبا 12 متر مربع مساحت دارد. وضع طاق نماها و معماری ساختمان و پوشش آن از معماری بناهای قدیمی و حدود 970 سال قدمت دارد.
شایان ذکر است مسجدی به مساحت تقریبی 20 متر مربع در حدود چهل و اندی سال پیش توسط مشهدی اصغر داده ساکن گیلانده ساخته شد که با توجه به طرح جامع جدید تخریب شده و در همان مکان مسجد و صحن زنانه و مردانه احداث شده و در حال ساخت می باشد.
شبستان و رواق ورودی در سمت شمال و شرق حرم واقع است و محوطه امام زاده با دیوار بلوکی حصار شده وکاملا محصور می باشد.

موقعیت مکانی :
یکی از مزارات با شکوه و زیبای شهرستان نور ، حرم امام زاده حسن رضا (ع) است که از نظر دسترسی از جاده آسفالته آمل به چمستان و سپس از طریق روستای امیر آباد به امام زاده می رسد موقعیت مکانی امام زاده در محیط روستایی می باشد.
این امام زاده با توجه به داشتن موقعیت زیارتی خوب و موقعیت فیزیکی سرسبز مکان تفریحی مناسب می باشد. زائرانی که به امام زاده مراجعه می نمایند اکثرا بومی و محلی و مقدار قابل توجه ای شهرستانی می باشند. این امام زاده فاقد هر گونه امکانات درآمد زا بوده و هیچ در آمدی اعم از موقوفات و ... ندارد به جز صندوق نذورات و حساب جاری مشترک در نزد بانک کشاورزی آمل شعبه الشرود به شماره ( 335389880 ) که از لطف شما مومنین بهره مند است و هیچ فرصت بالقوه و بالفعل درآمدی برخوردار نبوده و فاقد امکانات رفاهی مناسب می باشد.
حیاط این بقعه گورستان عمومی بوده که با طرح جامع جدید تغییراتی خواهد داشت تا با فروش قبور در آینده بتوان درآمدی حاصل نمود.
آنچه که در حال حاضر به عنوان مشکلات عدیده در توسعه عمرانی وجود دارد نداشتن بودجه می باشد.

جغرافیا :
آرامگاه امام زاده در ناحیه شمالی روستای کچه ده و در سمت غربی روستای گیلانده و قسمت جنوبی روستای امیر آباد و در فاصله 10 کیلومتری جاده آمل به چمستان و در ارتفاع متری از سطح دریا قرار دارد. و در ابعاد وسعیتر درغرب شهر ستان آمل و در شرق شهرستان نور واقع شده است. و از نظر جغرافیایی در محیط دشت و مرتع و تا حدودی جنگلی می باشد.

 

اطلاعات کلی
نام حسن رضا (ع)
پدر موسی ابن جعفر (ع)
کشور ایران
استان مازندران
شهرستان نور – بخش چمستان
مدفن روستای کچه ده نور
اطلاعات اثر
کاربری کنونی مذهبی، آرامگاه
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت ۷۸۴۹
تاریخ ثبت ملی 17 اسفند 1381
اطلاعات بازدید
وبگاه www.hasanreza.ir
مختصات  
 
 
 
 

 

سقانفار کچلده مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان نور، بخش چمستان، دهستان میانرود، روستای کچلده واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۸۶۷۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 
 
اطلاعات کلی
نام سقانفار کچلده
کشور ایران
استان استان مازندران
شهرستان شهرستان نور
اطلاعات اثر
کاربری سقانفار
دیرینگی دوره قاجار
دورهٔ ساخت اثر دوره قاجار
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت ۱۸۶۷۲
تاریخ ثبت ملی ۲۸ اسفند ۱۳۸۵

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آستان مقدس امام زاده حسن رضا علیه السلام
Developed by Kaviresabz.net